fbpx

ŽVAKIŲ PRIEŽIŪROS ĮRANKIAI – NAUDINGA AR MADINGA?

Arbatinės žvakės ir žvakių priežiūros įrankiai

Žmonija žvakes naudoja jau labai senai. Seniausios žinomos žvakės su dagtimi, žinomos iš Egipto laikų (apie 3000 m Pr. Kr.). Buvo naudojamas susuktas papirusas ir pakartotinai merkiamas į bičių vašką arba gyvūnų taukus.  Ir tik apie XV a. jau randama žinių apie žvakių priežiūros įrankius – dagties žirklutes. 

Žvakės tuo metu buvo vienas pagrindinių apšvietimo būdų, pastebėta, kad jos dega vienodžiau ir ilgiau kai dagtys yra prižiūrimos. Šios dabartinių dagties žirklių pirmtakės, buvo dekoruotos, prabangios, o pas itin pasiturinčius šeimininkus iš sidabro. Žinoma jų išvaizda nuo dabartinių žirklių dagtims pakirpti skyrėsi. Jos buvo panašios į įprastas žirkles, tik gale ašmenų turėjo dėžutę, į kurią sukrisdavo nudegusi, dagties dalis.

Žvakių dagčių žirklutės

Žvakės dagties žirklutės. Ankstyvas XVIII a. Nuotraukos šaltinis: Metropoliteno meno muziejaus internetinė svetainė www.metmuseum.org

Žvakių priežiūros įrankių paskirtis ir nauda

Žirklutės dagčiai pakirpti (angl. Wick Scissor).

Ar būtina turėti būtent šias specialias? Ne. Galima išilgėjusią dagtį nukirpti ir paprastomis žirklėmis. Ar su specialiomis žirklėmis tai daryti yra praktiškiau? Žinoma, taip. Ir praktiškiau, ir estetiškiau. Kaip žirklučių gamintojai pristato, taip ir mes atradome jų privalumą – specialus dizainas neleidžia nukirptai (nudegusiai) dagties daliai įkristi į skystą vašką žvakėje. Šios žirklės, gale ašmenų, turi specialų išplatėjimą, tad nukirpta dagtis įkrenta būtent į jį, o ne į žvakę.

Turbūt nereikia daug išsiplėsti apie tai, nes tikrai esate patyrę nusivylimo jausmą kai juodas dagties galiukas įkrenta į žvakę. Toks užteršto juoduliais vaško vaizdas yra neestetiškas ir nepuošia žvakių.

Aptariant šį įrankį norisi priminti, kad karpyti žvakių dagčius reikia, ir nuoširdžiai rekomenduojame. Taip išvengsite „rūkimo“ ir  nešvarių žvakių indelių sienų. Žinoma, žvakės dagtis turi likti ne trumpesnis nei 5 mm (apytiksliai), tai reiškia, kad jums reikia nukirpti tik susidariusį angliuką dagties viršuje.

Žvakių priežiūros įrankiai

Šiuolaikinės žiklutės žvakės dagčiai trumpinti.

Lazdelė dagčiai reguliuoti (angl. Wick Dipper).  

Tai specializuota priemonė užgesinti žvakę. Su šios lazdelės pagalba degančią žvakės dagtį panardinkite į skystą vašką ir žvakė užgęsta be didelio dūmijimo ir nereikalingų nuolaužų.

Šis įrankis kėlė daugiausiai abejonių ar jis reikalingas bendrame komplekte. Juk jame yra kitas gesiklis – gaubtelis. Kurį laiką ši lazdelė neprigijo ir jos nenaudojome. Vėliau nejučia pastebėjome, kad su lazdele patogu prižiūrėti dagties padėtį žvakėje. Kuo žvakės dagtis tiesesnė, tuo ji dega tvarkingesne liepsna. Tad vis prieinu ir nulinkusią dagtį ištiesinu, išcentruoju, kas tikrai labai patogu su šia lazdele. 

Arbatinės žvakės

Lazdelė žvakei užgesinti (panardinant dagtį į skystą vašką) ir tai pačiai paskirčiai naudojamas gaubtelis, kuriuo apgaubiama liepsna.

Žvakės gesiklis (Angl. Candle Snuffer).

Gesinant žvakę apsaugo nuo dagčių rūkimo ir pagal gamintojo informaciją, prailgina žvakių tarnavimo laiką. Palaikyti  gaubtelį ant dagties reikia 3-4 sekundes. Šio įrankio privalumas, kad priešingai nei užpučiant žvakę, nekyla rizika aptaškyti skystu vašku paviršius. O ir labai elegantiška, ypatingai, jei reikia prižiūrėti žvakes gražios vakarienės metu. Tinka kvapnioms žvakėms induose, tradicinėms ilgoms žvakėms ir koloninėms, forminėms žvakėms.

Vis dėlto, šis įrankis turi vieną trukumą. Jis sunkiau nuvalomas nuo ant jo likusio vaško, nei speciali lazdelė žvakei užgesinti. Dėl jo varpelio formos, kraštai dažnai panyra į vašką ir reikia jo vidų išvalyti, tai užtrunka ilgiau nei nuvalyti lazdelę.

Arbatinės žvakės ir žvakių priežiūros įrankiai

Padėklas įrankiams 

Nuoširdžiai rekomenduojame tokį padėklą žvakių priežiūros įrankiams turėti. Nebūtinai turite jį įsigyti komplekte su įrankiais. Tai gali būti, jums mielas keramikos, metalo, stiklo padėklas. 

Padėklas padės išlaikyti tvarką, estetišką vaizdą ir apsaugos jūsų paviršius nuo galimo išsivaškavimo ar ištepimo žvakės dagties likučiais. 

Stiklo gaubtas, stilinga interjero detalė

Stilingas stiklo gaubtas ant kvepiančios žvakės puošia jūsų interjerą ir yra nepamainoma jo dekoro detalė. Tačiau tai nėra tik dekoro elementas. Jo paskirtis apsaugoti jūsų gražias kvepiančias žvakes nuo dulkių.

Jei žinote, kad kvepiančios žvakės nedeginsite ilgą laiko tarpą (išvykstate į kelionę, ar tiesiog esate užimti), uždenkite ją stiklo gaubtu. Priešingai, ilgai stovinti atvira žvakė renka dulkes, o riebus sojų vaškas jas gerai „surenka“. Tad vėliau  deginant tokią žvakę, ji  gali kvepėti nebe taip kaip tikitės.

Kvepiančios žvakės ir stiklo gaubtas

Visų šių įrankių priežiūra gana paprasta – šiltas muiluotas vanduo ir nusausinimas.

Kaip išsirinkti žvakių priežiūros įrankius?

  • Visi šie įrankiai jums puikiai tinka jei kvepiančias žvakes ar tiesiog žvakes deginate dažnai, esate jų entuziastas ir mėgaujatės tokiais ritualais.
  • Jei jums namuose ir gyvenime nesvetimas elegancijos ir estetikos poreikis, ar itin mėgstate tvarką.
  • Jei jums atsibodo, kad paprastos namų žirklės, paviršiai nuolatos būna užteršiami dagties likučiais, o kvepiančios žvakės renka dulkes ir praranda estetinį vaizdą.

Tačiau tikrai nebūtina įsigyti visų. Priklausomai nuo to, kur ir kaip dažnai deginate kvepiančias žvakes, o taip pat ir nuo to, kur jas laikote, galite pasirinkti papildomus aksesuarus.

Mūsų patarimai

  • Jei esate minimalizmo mylėtojai, rinkitės tik lazdelę žvakės dagties priežiūrai. Geriau įgudus su ja galėsite, ne tik reguliuoti dagties padėtį, užgesinti žvakę, bet ir pašalinti susidariusius angliukus dagties viršuje. Žinoma, yra rizika, kad bandant pašalinti juos, netyčia užteršite žvakę angliukais. Šalia šios lazdelės rekomenduojama turėti dailų, nedidelį padėkliuką jai laikyti.
  • Labai patogus variantas turėti šiuos du įrankius: specializuotas žirkles dagčiai ir įrankį žvakės užgesinimui. Pastarąjį rinktis pagal tai, kuris jums atrodo patogesnis ir pritaikomesnis. Manome, lazdelė yra universalesnė.
  • Mūsų nuomone, neverta rinktis viename komplekte žirklių, lazdelės ir gaubtelio žvakės gesinimui. Estetiškai žvakių priežiūrai pakanka dviejų įrankių: žirklių, ir lazdelės arba gaubtelio. Vis tik, norime rekomenduoti įsigyti padėklą šiems įrankiams ir stiklo gaubtą, jei kvepiančios žvakės jūsų namuose yra nuolatinis dekoro elementas.
Kvepianti žvakė ir namų kvapas

Kad ir kokius įrankius nuspręstumėte turėti namuose, svarbiausia yra suprasti, kad kvepiančios žvakės yra jūsų malonioms akimirkoms. Tad kviečiame jų deginimą paversti ritualu, skirti tam laiko. Jauki žvakės liepsna atpalaiduoja, nuteikia jaukiai, bet neužmirškime šios atviros ugnies savo namuose gerbti – elkimės saugiai.

 J&E Handmade Candles įkūrėjai Ernesta ir Justinas